10:38, luni, 4 mai, 2015

Vă aşteptăm la o întâlnire de suflet cu Arhimandritul Ambrozie (Iurasov) de la Mănăstirea Ivanovo

hqdefault

Cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir, Arhimandritul Ambrozie Iurasov, un influent duhovnic din Rusia și întemeietorul Mănăstirii Ivanovo, vine pe data de 4 mai la Chişinău.

Acesta va susține, la Biserica „Întâmpinarea Domnului” din incinta USM (str. M. Kogălniceanu, 67), ora 18.00, conferința „Sensul vieţii. Mântuirea în lumea contemporană”. Totodată, va fi lansată și cartea „Chemarea: Crucea Monahismului”.

Astăzi la Mănăstirea Ivanovo din Rusia îşi lucrează mântuirea peste 200 de maici. Părintele Ambrozie este fondator şi duhovnic al Frăţiei Ortodoxe Radonej, Centrul de Presă al Patriarhiei Ruse, unde se adresează tinerilor în cadrul unor emisiuni creştine radiofonice şi televizate. Este un predicator talentat şi se remarcă printr-o bogată activitate publicistică pe teme apologetice, catehetice şi omiletice, concretizată prin cele 10 cărţi cu conţinut duhovnicesc, din care trei sunt traduse şi în limba română. Este redactor la gazeta «Cuvânt de mângâiere» şi preşedintele Fundaţiei de Asistenţă Spirituală şi Educaţie Morală «Înălţarea».