Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

11:57, vineri, 3 aprilie, 2015

Unui antrenor de fotbal i s-a acordat naţionalitate albaneză, dar nu şi liderului Bisericii Ortodoxe a Albaniei

Naționalitatea albaneză i-a fost acordată unui antrenor de fotbal, dar nu şi Arhiepiscopului ortodox al Albaniei (liderul Bisericii din această ţară).

În ziua de 28 martie 2015, Președintele Albaniei, Bujar Nishani, a acordat cetățenie albaneză unui antrenor de fotbal, în scopul onorării acestuia pentru munca și serviciul său în pregătirea echipei de fotbal albaneze De Biazi.

Pe de altă parte, de mai mulți ani, petiţiile Arhiepiscopului ortodox Anastasios (Giannoulatos), de obţinere a cetățeniei albaneze, continuă să fie respinse de către diferite organisme guvernamentale albaneze, sesizează publicaţia grecească Himara, făcând referire la evenimentul vădit discriminatoriu.

Autoritățile albaneze continuă să nege cetățenia albaneză a Arhiepiscopul ortodox, deşi acesta îşi exercită atribuțiile de… 22 de ani, începând din 1992.

www.lonews.ro