11:55, joi, 4 aprilie, 2013

Un stat american interzice avortul încă de la primele bătăi ale inimii fătului

Dintre toate statele americane, Dakota de Nord are cea mai restrictivă lege în materie de avort. Guvernatoul statului, Jack Dalrymple, a promulgat miercuri legea care interzice avortul dupa apariţia primelor bătăi ale inimii fătului, adică după 6 săptămâni de la procreare. Este momentul în care când multe femei nici nu ştiu că au rămas însărcinate.

Nu se face nicio excepţie, nici în cazurile de viol, incest şi nici măcar când sarcina pune în pericol sănătatea mamei.
O alta lege semnată de guvernator introduce o nouă condiţie pentru medici care efectuează avorturi: trebuie să fie afiliaţi unui spital.
Şi, o a treia măsură, interzice avorturile efectuate doar pentru motive genetice, în cazul în care testele arată de exemplu, prezenţa sindromului Down la făt, sau pentru a alege sexul copilului.

Statul are o singură clinică pentru avorturi, dar adversarii acestei acţiuni vor închiderea ei.

Încă din 1973, Curtea Suprema de Justiţie a Statelor Unite a decis că avortul este legal, până în momentul în care fătul „devine viabil”, adică până la 24 săptămâni.

www.hotnews.ro