Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

8:05, duminică, 17 iunie, 2012

Un preot din Focşani, în vârstă de 69 de ani, a fost înjunghiat în Biserică.

Oamenii care au observat scena spun că individul ar putea avea probleme psihice. Bărbatul a intrat în biserică şi l-a înjunghiat cu un cuţit în zona toracelui pe preotul Tudor Marin, imediat după săvarşirea sfintei slujbe, în biserica Sfântul Ioan Botezătorul. Se pare că atacatorul i-ar fi cerut preotului să-i citească ceva din Biblie şi a profitat de moment pentru a-l ataca.

Preotul Marin a fost găsit de femeia de serviciu de la biserică, care a alertat gardienii. Agresorul nu a fost încă prins. La intrarea în Biserică se văd încă urme de sânge. Femeia care l-a găsit a declarat că preotul a fost înjughiat în timp ce stătea pe scaun şi că în acel moment a strigat “Hoţii”. Femeia a mărturisit că nu l-a mai văzut pe agresor niciodată şi că acesta era îmbrăcat cu o cămaşă neagră.

Bogdan Toader, purtătorul de cuvânt al IPJ Vrancea a spus că momentan criminalul nu a fost prins însă există informaţii cu privire la identitatea acestuia.

http://www.ziuaveche.ro