11:34, vineri, 14 iunie, 2013

Un număr record de botezuri în Iran

Doar în luna aprilie a acestui an, 246 de iranieni au decis să se boteze creştini, acesta fiind cel mai mare botez din secolul al IV-lea până în prezent. Însă creştinii nu se bucură deplin, deoarece autorităţile închid tot mai multe biserici „pentru renovare”.

Nici nu s-a schimbat regimul politic din Iran, ţară ai cărei locuitori sunt chemaţi astăzi la urne, că autorităţile au închis o serie de biserici creştine sub pretextul renovării lor. Însă întrucât nimeni nu efectuează lucrări de reabilitate, pentru creştini este foarte clar că persecuţiile continuă, aşa cum s-a întâmplat frecvent în ultimii ani.

Iranul face parte din grupul ţărilor unde libertatea religioasă are cel mai mult de suferit, deşi oficial orice creştin are dreptul la închinare potrivit convingerii sale, relateaza Christianity Today.

Sursa: Christianity Today