Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

13:46, vineri, 16 ianuarie, 2015

Un nou Episcop Vicar în Mitropolia Franţei – Patriarhia Ecumenică

În cadrul reuniunii sale regulate, din 13 ianuarie 2015, Sfântul Sinod al Patriarhiei Ecumenice a decis, la propunerea Sanctității Sale Patriarhul Ecumenic Bartolomeu și prin vot canonic, în unanimitate, alegerea Pr. Arhimandrit Irineu Avramidis, ca Episcop-Vicar al ÎPS Arhiepiscop Mitropolit de Franța, Emmanuel, cu titlul de episcop de Reghion.

Conform agenţiei Romfea, hirotonirea episcopului nou-ales va fi oficiată la mijlocul lunii februarie, în Catedrala Sfântul Ștefan din Paris.

www.lonews.ro