Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

marți, 18 septembrie, 2012

Un film despre mănăstirile răstignite din Kosovo

Un film de 40 de minute despre mănăstirile ortodoxe din Kosovo şi persecuţia religioasă din regiunea secesionistă, a fost realizat de regizorul Serghie Barabanov pentru canalul de televiziune Kultura.

Portalul Mănăstirii Sretensky din Moscova a realizat un interviu cu regizorul şi o prezentare a filmului. Este un film care arată că o credinţă adevărată nu poate fi ucisă.

Filmul se numeşte: „Pentru cei pentru care nu sună clopotul” şi prezintă realitatea dramatică a mănăstirilor patrimoniu universal din Kosovo, tragedia creştinilor ortodocşi înconjuraţi de albanezi musulmani sau atei. Regizorul a vizitat regiunea sârbă Kosovo de mai multe ori, pentru a realiza filmul.

Traducerea şi adaptarea: Pr. Ioan Valentin Istrati

www.orthodoxie.com