Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

miercuri, 24 aprilie, 2013

Un cerc de pictură pe lângă biserică

În cadrul parohiei “Minunea Sf. Arh. Mihail” din s. Cruglic r. Criuleni, se organizează un cerc de pictură pentru copii de diferite vârste. Sunt primiţi toţi doritorii să înveţe pictură, dar invitaţie deosebită se face copiilor din familii social vulnerabile. Este o activitate gratuită, iar participanţilor li se oferă la fel gratuit, toate rechizitele necesare (creioane, pensule, vopsele, hârtie, radiere, etc).

În fiecare duminică, de la ora 11, copiii se bucură de prezenţa profesoarei de pictură , Domna Lilia Cazacu, care vine la aceste lecţii cu o plăcere deosebită, de fiecare dată cu idei noi şi fără a fi remunerată pentru acestă activitate.

Acesta este unul din proiectele comune ale Departamentului Cultură al Mitropoliei Moldovei şi magazinul “ArtAtribut” în persoana Domnului Director General  Alexandru Dormenco. Pe o perioadă mai îndelungată, magazinul “ArtAtribut” va dota cu toate materialele necesare pentru pictură mai multe biserici din diferite regiuni ale Moldovei.

Astfel, în centrele sociale ale bisericilor ortodoxe, copiii doritori să înveţe pictură vor putea învăţa gratuit.