Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

9:56, luni, 20 iulie, 2015

Ucraina: Mitropolitul Kievului le cere autorităţilor să facă totul pentru a opri războiul

Mitropolitul Kievului le-a solicitat autorităților ucrainene să facă totul pentru a opri războiul.

„Eu respect și iubesc autoritățile. Ele sunt de la Dumnezeu. Cu toate acestea, Dumnezeu pune autoritățile [pe locul lor] pentru a împlini voia lui Dumnezeu. Autoritățile ar trebui să perpetueze pacea, nu să conducă războaie. De aceea, eu iubesc și respect autoritățile, dar eu le cer să facă tot posibilul pentru a opri războiul”, a declarat Mitropolitul.

El a spus că Biserica nu sprijină niciuna dintre părțile implicate în acest conflict militar, cerându-le oamenilor să se împace unii cu ceilalţi.

„Aceasta este singura cale prin care putem păstra integritatea statului nostru, Ucraina. Aceasta este singura cale prin care le putem permite oamenilor noștri să prospere. Aceasta este singura cale prin care putem realiza un progres, mental și fizic”, a spus el.

Mitropolitul Onufrie consideră că principala cauză a războiului, este aceea că oamenii se depărtează de Dumnezeu.

„Să ne pocăim și să ne întoarcem la Domnul: totul se va opri imediat și vom trăi o viaţă bună, frumoasă și liniștită”, a spus el.

www.ortodox.md