14:58, vineri, 4 iulie, 2014

Ucraina: Biserica Ortodoxă Rusă apreciată pentru “rolul sau nobil” în eforturile de pace

Ambasadorul Elveției în Rusia, Pierre Helg, a mulțumit Bisericii Ortodoxe Ruse, pentru asistență în eliberarea observatorilor Organizației pentru Securitate și Cooperare în Europa (OSCE) în Ucraina, conform Departamentului Patriarhiei Moscovei pentru Relațiile Externe.

Ambasadorul Helg a declarat, într-o scrisoare către președintele departamentului, Mitropolitul Illarion, că Biserica Rusă a jucat un rol nobil în eforturile stabilirii unei paci durabile în Ucraina.

Ambasadorul și-a exprimat, de asemenea, recunoștința față de Patriarhul Moscovei și al Întregii Rusii, Kirill I, și Mitropolitul Mercurie care a fost persoana de contact în acest caz important.

Observatorii internaționali au fost eliberati, în aceste zile, iar Ministerul Rus de Externe a declarat că eliberarea acestora a devenit posibilă, în mare parte, datorită unui apel personal al Patriarhului Kirill, de eliberare a acestora.

www.lonews.ro