Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

11:37, joi, 29 octombrie, 2015

Ucraina: Biserica Ortodoxă cere oprirea discriminării credincioşilor din ţară

Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe din Ucraina, care funcţionează sub Patriarhia Moscovei, este preocupat de ostilitatile religioase din ţară.

„Cazuri de încălcare a păcii civile, din motive religioase, sunt semnalate în anumite regiuni ale țării noastre. Au existat încercări de confiscare a bisericilor Bisericii Ortodoxe Ucrainene, cazuri de încălcare a drepturilor credincioșilor și chiar atacuri la adresa vieții lor”, a declarat Sinodul.
Participanții la sesiunea care a avut loc la Kiev spun că autoritățile locale admit încălcări ale legii, iar organele de drept nu protejează întotdeauna drepturile legale ale comunităților, clerului și credincioșilor Bisericii Ortodoxe a Ucrainei (singura Biserică recunoscută canonic în ţară).

„Toate aceste fapte(…) provocă tensiuni sociale în statul nostru.(…) Ne confruntăm cu pericolul destabilizării situației sociale şi în alte regiuni ale Ucrainei”, arată documentul.

www.lonews.ro