Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

23:32, marți, 7 aprilie, 2015

Tundere în monahism la Sfânta Mănăstire Ciuflea

În ziua prăznurii Buneivestiri, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir, după Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, la istorica Mănăstire Ciuflea, Duhovnicul-administrator al așezâmântului monahal, Preacuviosul Părinte Arhimandrit Nicolae (Roșca), a săvârșit rânduiala tunderii în monahism pentru robul lui Dumnezeu Gheorghe Lungu, care a primit numele de călugărie Heruvim.

Monahul Heruvim i-a avut drept nași de călugărie pe Schiarhimandritul Serafim (Buga) și pe Ieromonahul Siluan (Prisăcaru), care s-au rugat dimpreună cu slujitorii și numeroșii pelerini prezenți la eveniment, pentru ca Bunul Dumnezeu să-i dea răbdare și tărie în credință tânărului călugăr, pentru a fi vrednic de această înaltă trăire duhovnicească.

Înmânând monahului Heruvim (Lungu) o icoană cu chipul Mântuitorului Hristos, Părintele Arhimandrit Nicolae (Roșca) l-a îndemnat pe acesta să se roage  cu osârdie pentru Biserica strămoșească și pentru Țară, pentru cei care se nevoiesc în Sfânta Mănăstire Ciuflea, precum și pentru toți credincioșii dornici de mângâierea Bunului Dumnezeu.

Tot astăzi, cei prezenți în sfântul lăcaș, i-au adresat un cuvânt de felicitare și îmbărbătare duhovnicească Preacuviosului Arhimandrit Nicolae (Roșca), cel care acum doi ani, a fost tuns în monahism de către Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir, tot aici, în incinta Sfintei Mănăstiri Ciuflea. Slujitorii și credincioșii i-au urat Preacuvioșiei Sale râvnă și dedicație desăvârșită întru slujirea Sfântului Altar încă mulți ani înainte, precum și aleasă bucurie și împăcare sufletească, cu prilejul apropierii marelui praznic al Învierii Domnului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos.