23:10, duminică, 3 iulie, 2016

Troiţă în cinstea Sfinţilor Împăraţi în faţa reședinței mitropolitane

IMG_8101

În duminica a doua după Cincizecime, ÎPS Mitropolit Vladimir a sfințit o troiță închinată Sfinților Împărați Constantin și Elena în preajma sediului mitropolitan din capitală.

Troița a fost ridicată de către un grup de enoriaşi, la inițiativa juristului Gheorghe Avornic. Troița a fost sculptată în piatră de către meşteri iscusiţi din zona Cosăuţi și este situată la intersecţia străzilor Bucureşti-A. Şciusev, fiind astfel așezată spre închinare tuturor celor care circulă pe aceste drumuri, dar şi care se îndreaptă spre Spitalul de Urgenţă.
Anterior, prin contribuţia aceluiaşi grup de credincioşi, a fost ridicată o răstignire de lemn, care s-a deteriorat în timp. Actuala cruce este mai rezistentă şi va fi spre binecuvântarea trecătorilor.

După sfinţire, Mitropolitul Vladimir a mulţumit celor care au ctitorit lucrarea şi a săvârşit slujba parastasului pentru regretatul protoiereu Constantin Avornic, care a fost unul din primii slujitori hirotoniţi la venirea în scaunul arhieresc de la Chişinău.

Slujba de sfinţire a troiţei s-a încununat şi cu o vizibilă binecuvântare cerească printr-un curat şuvoi de ploaie imediat după rugăciune.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media