Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

marți, 4 septembrie, 2012

Training pentru tinerii din Rezina

Membrii Asociaţiei “Nufărul” din Rezina, condusă de doamna Liuba Stavinschi, au participat în luna august la un training organizat în parteneriat cu Ministerul Tineretului şi Sportului, cu genericul “Dezvoltarea abilităţilor tinerilor de utilizare a metodelor creative în promovarea drepturilor şi obligaţiilor”.

Activitatea de instruire s-a desfăşurat în incinta taberei “Nistru” din Saharna. În cadrul acesteia, tinerii participanţi şi-au aprofundat abilităţile esenţiale de viaţă ce completează cunoştinţele dobândite în şcoală.

Temele abordate au fost alese de participanţi înşişi, printre acestea numărându-se:  Comunicarea eficientă, Limbajul corpului, Psihologia adolescentului şi Psihologia cuplului.

La aceste comportamente au vorbit psihologii: Angelina Zota, directorul şcolii internat Rezina şi preoteasa Ana Atamanenco, avocat VF.

La rândul său, Prot. Stanislav Atamanenco, parohul bisericii „Înălţarea Domnului„ din Rezina şi membru al comitetului executiv al asociaţiei sus-numite, a vorbit tinerilor despre familia creştină.

Au mai fost discutate şi alte subiecte, precum “Modalităţile de comunicare eficientă cu mass-media – elaborarea comunicatul de presă, a interviul, dezvoltarea abilităţilor de comunicare etc.”

În cadrul trainingului a fost aprobată strategia şi regulamentul de activitate al Clubului Tinerilor şi alegerea organelor de conducere. Către sfârşitul întrunirii tinerii participanţi la eveniment au primit legitimaţiile de membri şi certificatele de participare .