Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

21:14, duminică, 9 februarie, 2014

Tragedie în Rusia. Un bărbat a omorât o călugăriţă şi un enoriaş, într-o biserică ortodoxă

Un bărbat înarmat a deschis focul duminică într-o catedrală de pe Insula Sahalin din Rusia, omorând două persoane, între care o călugăriţă (Ludmila Preașnicova), şi rănind alte şase, transmite RIA Novosti.

Un om înarmat a pătruns duminică într-o biserică din insula rusă Sahalin, din Pacificul de Nord şi de deschis focul asupra tuturor persoanelor aflate înăuntru, omorând o călugăriţă şi un enoriaş. Alte şase persoane au fost rănite. Incidentul s-a produs în jurul orei locale 14.00 (ora 05.00, ora R. Moldova). Atacatorul a fost reţinut, spunând că lucrează pentru o firmă privată de securitate.

Majoritatea persoanelor rănite au fost împuşcate în picioare, viaţa lor nefiind pusă în pericol. Atacul survine la câteva zile după ce un adolescent a ucis un profesor şi un poliţist într-un atac armat la o şcoală din Moscova.

Conform: ortodox.md