11:01, luni, 3 aprilie, 2017

Tinerilor – îndrăzniți!

Am intrat în Săptămâna Tineretului Ortodox (3-9 aprilie 2017).

Câteva zile încercăm să fim mai aproape de tinerii însetați de Hristos, dar și de orice suflare tânără care este în căutare, e derutată sau se confruntă cu diverse probleme sufletești.

Nu credem că e corect să fim alături de tineri doar în aceste zile. Preocuparea noastră ar trebui să fie zi de zi o plugărie duhovnicească pentru creșterea și educarea creștinească a noii generații.

Dragi tineri,

Vreau să știți că ne sunteți cei mai dragi.

În primul rând, pentru că sunteți frumoși la chip și la suflet;

În al doilea, pentru că aveți poftă de viață curată;

În al treilea, că munciți pentru a deveni personalități;

Vă mai trebuie ceva – să vă încredeți mai mult în Dumnezeu și să înmulțiți dragostea creștinească!

Acestea să le râvniți în viață și nu veți regreta!

Să depunem toate eforturile pentru a depăși ispitele și căderile tinereții. Să ne înarmăm prin post și rugăciune pentru a rezista tuturor provocărilor tinereții.

Incercați să vă implicați cu ce vă stă în putere pentru a-I sluji lui Dumnezeu prin aproapele. Incercați să deveniți prieteni ai lui Hristos  și nu veți fi trădați, dezamagiți, răniți… niciodată!

Cu arhierești binecuvântări,

VLADIMIR,