11:15, miercuri, 19 iunie, 2013

Tineri sportivi de performanță decorați de către ÎPS Mitropolit Vladimir

IMG_0967

În după amiaza zilei ÎPS Mitropolit Vladimir a primit în audiență pe dnii Țuțu Constantin și Șaban Andrei, tineri sportivi de performanță, primul campion mondial și european (k-1), al doilea maestru in sport, absolvent al Academiei de Poliție „Ștefan cel Mare”, care au o activitate fructuoasă pe tărâmul sportului fiind înalt apreciați în ţară şi peste hotare prin diplome şi medalii la diferite concursuri sportive.

Aflându-se la o vârstă tânără au dat dovadă de responsabilitate şi calităţi morale deosebite, în permanenţă venind în ajutor Bisericii, străduind în măsura posibilităţilor la reparaţia lăcaşelor de cult, la înzestrarea lor, la promovarea valorilor moral-spirituale ale neamului.

La raportul Prot. mitr. Manole Brihuneț, Președintele Departamentului Arhitectură și Pictură Bisericească, reieşind din activitatea dlor Țuțu Constantin și Șaban Andrei şi atitudinea binevoitoare faţă de Biserică, ÎPS Vladimir i-a decorat, pe primul cu ordinul „Dreptcredinciosul Voievod Ștefan cel Mare” (gr. II), iar pe al doilea cu ordinul „Meritul Bisericesc” (gr. III).

Serviciul de presă al Mitropoliei