11:53, sâmbătă, 18 iulie, 2015

Tineri militari au depus Jurământul de Credinţă faţă de Patrie

Recent, în cadrul Brigăzii de Infanterie Motorizată nr. 2 din Chişinău, a avut loc ceremonia de depunere a Jurământului faţă de Patrie a tinerilor militari. La acest eveniment de mare importanţă patriotică şi civică, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Mitropolit Vladimir, a participat şi un grup de preoţi militari, în frunte cu Prot. Mitr. Gheorghe Gavriliţa.

Binecuvântând militarii, Părintele Gheorghe le-a urat tinerilor apărători ai Partiei să fie demni de acest nume şi să ducă cu dârzenie flamura Ţării, cu deplină nădejde întru Dumnezeu.

Totoadă, Preacucernicia Sa, i-a îndemnat pe ostaşi să aibă mereu vie în inimile lor flacăra Credinţei Ortodoxe şi să nu uite niciodată de măreţile fapte ale vrednicilor noştri înaintaşi.