10:16, joi, 2 mai, 2013

Taina Sf. Maslu săvârșită la biserica Sf. Ierarh Nicolae din or. Vicenza, Italia

IMG_4805

Taina Maslului este lucrarea sfântă săvârșită în numele Sfintei Treimi, prin care se împărtășește credincioșilor harul nevăzut al tămăduirii sau ușurării suferințelor trupești, întărirea sufletească, iertarea păcatelor.

Sfântul Apostol Iacov spune despre Ungerea cu Untdelemn (Sfântul Maslu): “Este cineva bolnav între voi? Să cheme preoţii Bisericii şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn, în numele Domnului. Şi rugăciunea credinţei va mântui pe cel bolnav şi Domnul îl va ridica, şi de va fi făcut păcate se vor ierta lui.  Mărturisiţi-vă deci unul altuia păcatele şi vă rugaţi unul pentru altul, ca să vă vindecaţi, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului.” (Iacov, 5, 14-16). Vedem, că această slujbă de asemenea aduce credincioşilor iertarea păcatelor, şi anume celor uitate şi neştiute, şi nemărturisite din această cauză.

În Miercurea Mare, s-a săvârșit Taina Sfântului Maslu în biserica Sf. Irh. Nicolae din Vicenza, Italia, de către preoții Prot. mitr Veniamin Onu parohul bisericii, Preotul Alexei Loghin și Protoiereul Dumitru Rusu.

Darul cel mai de preț pe care ni-l dă Sfântul Maslu este prezența în mijlocul nostru a lui Hristos-Vindecătorul, Mângâietorul. De aceea simțim că Taina aceasta ne mângîie, ne vindecă, ne ridică pe picioare și ne obligă să mergem mai departe. Dumnezeu să ne umple pe toți de bucurie duhovnicească!

Ca dovadă a importanţei şi deosebirii acestei rânduieli bisericeşti a fost numărul mare de credincioşi prezenţi la săvârşirea acestei dumnezeieşti Taine.

Am ales această zi, mai ales că suntem în Săptămâna Patimilor, la mijlocul ei, pentru a prelungi binefacerile Postului Mare în viața noastră si a ne întări sufletește și trupește în drumul pe care îl mai avem de străbătut până la Învierea Domnului.

A fost cu adevărat un înălțător moment duhovniceasc  pentru că am săvârşit împreună, cler şi credincioşi, Taina Sfântului Maslu în parohia noastră, care din an în an prin  stăruința și efortul considerabil a slujitorilor din cadrul Mitropoliei Chișinăului și a Întregii Moldove, crește și se întărește, devenind pe bună dreptate Biserică vie.

Mă închin în fața familiei mele și a confraților slujitori care de ani buni își duc crucea în diaspora moldovenească din Italia și mi-au fost alături în misiunea deloc ușoară de  păstorire a credincioșilor moldoveni din parohiile încredințate de către ÎPS Mitropolit Vladimir.

Le multumesc și credincioșilor care ne sunt aproape, știuți și neștiuti! Totodată le dorim tuturor credincioşilor o participare activă şi adevărată în slujbele Bisericii, cu credinţă nezdruncinată şi nădejde sinceră în puterea lui Dumnezeu, spre vindecare sufletească şi trupească.

Prot mitr. Veniamin Onu,

parohul bisericii ortodoxe cu hramul  Sf. Irh. Nicolae din or. Vicenza, Italia