12:50, marți, 9 iulie, 2013

Studenţi teologi greci în vizită la Mitropolie

IMG_3835

În dimineața zilei, ÎPS. Mitropolit Vladimir a primit în audiență un grup de studenţi de la Facultatea de Teologie Ortodoxă a Universităţii Aristotelice din Tesalonic, însoţiţi de prof. Vasilios Koukousas.

Grupul de studenţi se află în aceste zile într-un pelerinaj la cele mai reprezentative biserici, mănăstiri şi obiective religioase din ţările balcanice precum Bulgaria, România şi Republica Moldova.

Vlădica Vladimir le-a vorbit oaspeţilor despre viața bisericească din țara noastră, despre cele mai însemnate așezăminte monahale,  precum și despre importanţa pelerinajului, care constituie un act plin de încărcătură duhovnicească.

Totodată Mitropolitul a accentuat  însemnătatea schimbului de experienţă dintre studenţii teologi greci şi cei din Republica Moldova.

La final ÎPS  Vladimir, le-a urat oaspeților greci să aibă un pelerinaj cu multe roade duhovnicești, iar itinerarul să cuprindă cât mai multe mănăstiri și obiective turisitice.

Serviciul de presă al Mitropoliei