10:32, sâmbătă, 24 noiembrie, 2012

Spania: sute de mii de semnături pentru interzicea avortului

În ultimele două luni, organizaţia pro-viaţă Right to life din Spania a reuşit să strângă peste 250.000 de semnături pentru o petiţie ce urmăreşte reglementări mai aspre privitoare la avort.
Petiţia vine ca urmare a politicii liberale din ţară, ceea ce a condus la un număr foarte mare de avorturi în ultimii ani. Doar în ultimii cinci ani, în Spania s-au făcut peste 16.000 de avorturi.
ONG-ul a înaintat semnăturile strânse până acum ministrul de justiţie, Alberto Ruiz-Gallardon, care promisese anterior că intenţionează să schimbe legislaţia actuală. Un caz aparte îl reprezintă avorturile în cazul feţilor cu diformităţi.
În cazul în care legea va fi schimbată, noua legislaţie va interzice avortul pentru orice motiv în primele 14 săptămâni de sarcină, potrivit Christian Post.

www.semneletimpului.ro