13:56, sâmbătă, 28 ianuarie, 2017

Sobor de arhierei în rugăciune la Catedrala mitropolitană din Chișinău

Astăzi, 15/28 ianuarie 2017, în ziua pomenirii Sfinților Cuvioși Pavel Tebeul și Ioan Colibașul, cu binecuvântarea Înalt Prea Sfințitului Vladimir, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, la catedrala mitropolitană Naşterea Domnului din mun. Chișinău a fost săvârșită Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în sobor de arhierei.

Soborul preoțesc și arhieresc a fost condus de către PS Anatolie, Episcop de Cahul și Comrat, alături de care s-au rugat și PS Daniil, Episcop de Bișchek și Kîrgîzstan, PS Siluan, Episcop de Orhei și Vicar mitropolitan, dar și soborul preoțesc și diaconesc al Сatedralei centrale.

La sfârșitul Sfintei Liturghii, PS Părinte Siluan, Episcop de Orhei și Vicar mitropolitan a săvârșit un Te Deum de sănătate și mulțumire lui Dumnezeu pentru toate binefacerile Sale. Totodată, Preasfinţia Sa a transmis celor prezenţi binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte şi Mitropolit Vladimir, încredinţându-i de toată dragostea şi purtarea de grijă a Întâistătătorului lor, care în aceste zile se află într-o vizită de lucru în or. Moscova.

Răspunsurile liturgice au fost date de către Corul de copii al catedralei mitropolitane din Chișinău.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media