19:16, duminică, 17 aprilie, 2016

Slujitorii Domnului îndeamnă tinerii să participe la Săptămâna Tineretului Ortodox (18-24 aprilie)

tineretul-ortodox

Cea de-a şasea săptămână a Postului Mare (18-24 aprilie) este declarată Săptămâna Tineretului Ortodox, în care sunt preconizate diverse activităţi cu şi pentru tineri.

Slujitorii şi responsabilii din Sectorul Sinodal Activitate Pastorală pentru Tineret au planificat această perioadă, propunând rugăciuni, conferinţe, seri duhovniceşti, concursuri ş.a. la tema „Mergând spre Înviere”. Sunt planificate pelerinaje şi întruniri ale tinerilor la nivel regional.

Aceste iniţiative urmează să culmineze în ziua praznicului împărătesc Intrarea Domnului nostru Iisus Hristos în Ierusalim. Astfel, după slujba praznicală vă rugăm să îndemnaţi tinerii din fiecare parohie să iasă cu stâlpări în stradă, să meargă pe la casele credincioşilor şi să vestească bucuria sărbătorii, precum şi apropiata Înviere.