12:40, joi, 22 septembrie, 2016

Slujitorii din Protopopiatele Drochia, Florești, Orhei, Rîșcani și Soroca convocați în Adunare la Reședința mitropolitană

img_3268

Joi, 22 septembrie, la Reședința mitropolitană au fost convocați în Adunare, protopopii şi preoţii parohi ai bisericilor din Protopopiatele Drochia, Florești, Orhei, Rîșcani și Soroca.

La şedinţa prezidată de către Înaltpreasfinţitul Mitropolit Vladimir, au mai participat Preasfinţitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicar al Mitropoliei Moldovei, Preacucernicul părinte Protoiereu Mitrofor Vadim Cheibaş, secretar al Mitropoliei Moldovei, protopopii și preoții circumscripţiilor.

În context, Vlădica Vladimir a dat aprecierile cuvenite, venind cu indicaţiile necesare spre optimizarea eforturilor comune, pentru consolidarea prezenţei Bisericii în societatea autohtonă şi contracararea tuturor atacurilor la adresa valorilor spirituale definitorii pentru poporul nostru.

Părinții protopopi au venit cu propuneri și totodată au expus doleanțele preoților vizavi de cele mai stringente probleme cu care se confruntă la moment parohiile: descreșterea populației, creșterea numărului familiilor social vulnerabile, persoane în etate, fără de ajutor, etc.

Nu în ultimul rând, în cadrul întrunirii s-a vorbit despre predarea religiei în instituţiile preuniversitare, Mitropolitul propunând slujitorilor să valorifice toate posibilitățile în vederea predării obiectului Religia în școlile din localitățile în care păstoresc.

Această adunare a încheiat șirul întrunirilor din acest trimestru cu stareții, protopopii și slujitorii din cuprinsul Eparhiei Chișinăului, în vederea găsirii metodelor de eficientizare a promovării valorilor creştine în societate.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media