Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

luni, 21 septembrie, 2015

Slujbă praznicală la Catedrala Mitropolitană prilejuită de celebrarea Nașterii Maicii Domnului

Cu prilejul praznicului Nașterii Maicii Domnului, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, dimpreună cu slujitorii Catedralei Centrale, a săvrșit un serviciu divin festiv la care au participat nenumărați credincioși, de la mic la mare, dornici de oblăduirea și rugăciunile Preacuratei Născătoare de Dumnezeu.

După ce Mitropolitul, preoții și enoriașii i-au dat laudă lui Dumnezeu înălțând spre Cer Rugăciunea Domnească, a fost oficiat un Te-Deum de mulțumire, prin care cei prezenți în sfântul lăcaș și-au arătat recunoștința față de Atotțiitor pentru nețărmuitele Sale binefaceri.

La finalul slujbei, creștinii au primit binecuvântările Înaltpreasfinției Sale, mergând spre casele lor cu nădejde în suflet și bucurie duhovnicească.