Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

12:41, miercuri, 4 martie, 2015

Slujba pan-ortodoxă, în Catedrala Ortodoxă din Bruxelles

Duminica trecută, creștinii ortodocși din Belgia au serbat, împreună, în Catedrala Ortodoxă a Sfinților Arhangheli, din Bruxelles, Triumful Ortodoxiei, când Biserica a comemorat victoria asupra iconoclasmului şi a altor erezii.

Sfânta Liturghie a fost prezidată de Mitropolitul Athenagoras de Belgia (Patriarhia Ecumenică de Constantinopol), alături de Arhiepiscopul Simon de Bruxelles și de Belgia (Patriarhia Moscovei) și Episcopul Dositei de Belgia și Țările de Jos (Patriarhia Georgiei), de 17 preoți și 6 diaconi ai Bisericilor din Constantinopol, Rusia, Serbia, România, Bulgaria și Georgia.

Au fost prezenţi ambasadori și alţi diplomați din țările cu tradiție ortodoxă.

Slujba a fost oficiată în limbile greacă, slavonă, franceză, olandeză, română și georgiană, cu participarea unui cor mixt (român și georgian).

A avut loc o procesiune cu mai multe icoane.

www.lonews.ro