Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

duminică, 22 septembrie, 2013

Slujbă arhierească de praznicul nașterii Maicii Domnului

Luminoasa sărbătoare a nașterii Preasfintei Fecioare Maria a fost celebrată cu deosebită bucurie și căldură sufletească la Catedrala Mitropolitană, unde Vlădica Vladimir dimpreună cu slujitorii sfântului lăcaș a săvârșit un serviciu divin praznical, la care au participat mai multe zeci de credincioși.

Și cu adevărat creștinii noștri știu să dea cinstire cuvenită Maicii Domnului, or despre aceasta a vorbit dragostea cu care mulțimea de enoriași a trăit slujba, dând dovadă de aleasă pioșenie și liniște sufletească.

Creștinii au fost felicitați cu ocazia acestei frumoase și însemnate sărbători creștinești și au fost îndemnați să ia aminte la viața, faptele și smerenia Maicii Dumnezeului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos și să-i ceară ajutorul și mijlocirea în toate clipele vieții, iar după slujbă credincioșii au primit binecuvântările arhierești ale Înalt Prea Sfințitului Mitropolit Vladimir și îndemnul de a trăi după învățătura Evangheliei și exemplul Preasfintei Fecioare Maria.