Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

14:29, luni, 20 august, 2012

Slujbă ahierească de praznicul Schimbării la Faţă la Catedrala Mitropolitană

În ziua când Biserica Ortodoxă prăznuieşte marea sărbătoare a Schimbării la Faţă, Înalt Prea Sfinţitul Mitropolit Vladimir, dimpreună cu PS Ambrozie (Munteau), Episcop de Neftekamsk şi Belebei şi PS Irineu (Tafunea), Episcop de Orsk şi Gai, au săvârşit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala “Naşterea Domnului” din capitală.

După slujbă, conform tradiţiei, ÎPS Mitropolit Vladimir a sfinţiţi strugurii şi alte roade, mulţumind împreuncă cu slujitorii şi credincioşii pentru toate binefacerile lui Dumnezeu. Iar mai târziu, cu ocazia a acestui bineplăcut prilej, Vlădica Vladimir s-a adresat dreptmăritoarei adunări, menţionând că această slujbă a adus o deosebită bucurie atât slujitorilor sfântului locaş, precum şi numeroşilor creştini, deoarece serviciul divin a fost marcat de coliturghisirea a doi vrednici fii ai Bisericii Ortodoxe din Moldova, care astăzi, prin voia lui Dumnezeu şi binecuvântarea patriarhală, vestesc Cuvântul Evangheliei departe de casă, rămânând însă pururi rugători pentru pământurile natale.

La rândul lor, Prea Sfinţiţii Episcopi au mulţumit Întâistătătorului pentru bunăvoinţa şi căldura cu care au fost primiţi acasă, precum şi pentru deosebita cinste de a săvârşi Sfânta Liturghie, în zi de mare sărbătoare, alături de Înalt Prea Sfinţia Sa, slujitorii Catedralei şi enoriaşii sfintei biserici.