17:31, joi, 28 ianuarie, 2016

Slujba Acatistului Sfîntului Duh la capela studențească Sfinții Trei Ierarhi

P1070730

Cu binecuvîntarea Prot. Vetcislav Cazacu, Prorector al Academiei de Teologie Ortodoxă din Moldova și Director al Seminarului Liceal de Teologie Ortodoxă din Chișinău, Decanul facultății Prot. Andrei Oistric, a oficiat împreună cu un sobor de preoți-profesori, slujba acatistului Sfîntului Duh, în capela studențească a Sfinților Trei Ierarhi.

La acatist au paricipat masteranți, studenți și elevi din cadrul instituției teologice.

După citirea Sfintei Evangheliei, au fost rostite ectenii de cerere pentru înmulțirea dragostei și dezrădăcinarea urii, a toată răutatea și ca Bunul Dumnezeu să întemeieze între noi iubirea de frați, dragoste desăvârșită și toată fapta bună, cu puterea Preafîntului Său Duh.

În cuvîntul de încheiere a fost citit mesajul ÎPS Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al Întregii Moldove, Rector al Academiei de Teologie Ortodoxă din Moldova, care ne îndeamnă de a nu ne lăsa pradă ispitelor și de a păstra dragostea și liniștea în suflete, rugându-ne pentru pacea, bunăstarea și liniștea poporului nostru.

Sursa: www.teologie.md