10:54, duminică, 21 aprilie, 2013

Situaţia disperată din Creta şi ajutorul Bisericii

Arhiepiscopul Cretei, Înaltpreasfinţitul Irineu, a descris în tonuri dramatice situaţia care predomină în Creta, rezultând din criza economică, care zdrobeşte populaţia.

El a spus că situaţia economică s-a înrăutăţit enorm de anul trecut şi mii de oameni cer ajutorul Bisericii. Arhiepiscopia oferă alimente şi îmbrăcămintela 1334 de oameni în prezent. Situaţia devine dramatică atunci când oamenii Bisericii primesc telefoane disperate de la oameni care mor de foame, nu au medicamente pentru hipertensiune şi sunt în pericol.

Biserica ajută cu medicamente în jur la 1500 de familii. La biroul de plasament al Bisericii se află peste 2000 de cereri de muncă. Astfel că ierarhul a chemat populaţia să ajute printr-o colectă extinsă cu alimente pe cei ce se află în situaţii disperate.

www.doxologia.ro