12:15, duminică, 23 iulie, 2017

Sfințirea Prestolului bisericii „Sf. M. Mc. Dumitru” din mun. Soroca

În Duminica a VII-a după Cincizecime, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan a săvârșit slujba de sfințire a Prestolului și Sfânta Liturghie în biserica „Sf. M. Mc. Dumitru” din mun. Soroca, la care au participat parohul bisericii și protopopul Sorocii, prot. mitr. Nicolae Craveț, clerici din localitățile Vicariatului, dar și numeroși enoriași, veniți la sărbătoarea comunității.

În cuvântul predicatorial, PS Ioan a explicat învățăturile duhovnicești ce se desprind din Pericopa Evanghelică a Vindecării celor doi orbi și a unui mut din Capernaum.

Printre cele expuse, PS Ioan a menționat următoarele: „În Evanghelia de astăzi se arată măreția puterii celor care cred cu adevărat. Deoarece, credinţa este un har dumnezeiesc, prin care credincioşii primesc toate făgăduinţele şi adevărurile descoperite de Dumnezeu; este, după cuvântul Sfântului Apostol Pavel, „încredinţarea celor nădăjduite, dovedirea lucrurilor celor nevăzute” (Evr. 11, 1).

Adevărata credinţă se întrupează în fapte, căci „credinţa fără fapte este moartă” (Ic. 2, 26). Credinţa şi faptele bune luminează sufletul omenesc, întăresc puterea de judecată şi de pază a minţii, îndepărtând astfel păcatul din viaţa omului.

De aceea, se cuvine să ne împodobim cu virtutea credinţei, care ne asigură cununa mântuirii, precum afirmă Sfântul Apostol Petru: „Răsplata credinţei voastre e mântuirea sufletelor” (I Pt. 1, 9). Iar Mântuitorul ne promite această răsplată, când ne spune: „Fie vouă după credinţa voastră!” (Mt. 9, 29)”

După Liturghie, Episcopul Ioan a transmis mesajul părintesc și de binecuvântare al Mitropolitului Vladimir, după care a fost oficiat un Tedeum de mulțumire.

Sursa: http://ioanmosnegutu.info/