17:44, sâmbătă, 22 octombrie, 2016

Sfințirea mică a bisericii din lemn „Nașterea Maicii Domnului”, din cadrul complexului eclesial amplasat pe teritoriul Muzeului Satului din Capitală

img_5647

Sâmbătă, 22 octombrie, cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir, un sobor de preoți în frunte cu Secretarul mitropolitan și Protopopul Sectorului I, Chișinău, Prot. mitr. Vadim Cheibaș a oficiat sfințirea mică a bisericii din lemn cu hramul „Nașterea Maicii Domnului”, din cadrul complexului eclesial amplasat pe teritoriul Muzeului Satului din Capitală.

În urmă cu un an, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a sfințit piatra de temelie și a binecuvântat începerea restaurării  acestui sfânt lăcaș adus din s. Gârbova, r. Ocnița, atestat documentar la 1775.

După săvârșirea rânduielii de sfințire, Secretarul Mitropoliei s-a adresat cu un cuvânt de felicitare și a transmis mesajul părintesc și de binecuvântare al Mitropolitului, îndemnându-i pe toți ca întotdeauna să plece urechea la chemarea dangătului de clopot, pentru a se ruga cu râvnă Bunului Dumnezeu.

La rândul său, Prot. mitr. Serghei Curnic, parohul complexului eclesial, i-a mulțumit părintelui secretar pentru bunăvoință, subliniind faptul că și de acum înainte, împreună cu enoriașii se va strădui să valorifice cu sârg patrimoniul și tezaurul duhovnicesc încredințat, spre propășirea Bisericii și mântuirea credincioșilor.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media