12:42, marți, 22 septembrie, 2015

Sfințirea Cantinei Sociale la s. Măgdăcești raionul Criuleni

82

La 21 septembrie 2015 biserica «Nașterea Maicii Domnului» din s. Măgdăcești raionul Criuleni și-a sărbătorit hramul. Sărbătoarea a fost încununată cu sfințirea Cantinei Sociale.

După slujba praznicală un sobor de preoți din circumscripție, dar și invitați, au oficiat slujba de sfințire a Cantinei Sociale.

Cantina Socială își propune de a oferi un prânz cald nevoiașilor, persoanelor cu dizabilități și copiilor din familii socialmente vulnerabile, celor neputiincioși – la domiciliu.

Încăperea va fi folosită și în alte scopuri sau necesități ale parohiei, precum școala duminicală, lecții de catehizare, conferințe teologice, diverse ceremonii laice sau bisericești ș.a.

Părintele paroh prot. mitr. Igori Condrea a mulțumit călduros tuturor celor care au sprijinit acest proiect filantropic, în mod deosebit dnei Liuba Cojocaru, primar al satului Măgdăcești. La eveniment au luat parte dl Sergiu Ceauș, Secretar Adjunct al Cancelariei de Stat, dl Vitalie Rotaru, Ex Președinte al raionului Criuleni, consilieri raionali, ctitori și enoriași ai parohiei respective.

Sursa: http://protopopiat-criuleni-dubasari.md/