17:01, marți, 15 mai, 2018

Sfințirea bisericii „Acoperământul Maicii Domnului” din satul Sturzeni, Protopopiatul Râșcani

Credincioșii Parohiei Sturzeni din Protopopiatul Râșcani, au trăit marți, 15 mai 2018, un moment important din viața comunității, întrucât a fost sfințită noua biserică parohială cu hramul Acoperământul Maicii Domnului.

În dimineața zilei, PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan a fost întâmpinat la marginea localității de către protopopul raionului, prot. Sveatoslav Ungurean, Dl Gheorghe Rusu, ctitorul principal al noii biserici și părintele paroh Vitalie Jitari. Aici a fost sfințită o troiță lucrată în piatră de către meșterii populari din Cosăuți.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, a urmat slujba de sfințire a prestolului și a locașului de cult, după care PS Ioan, alături de un sobor de preoți și diaconi, a săvârșit Sfânta Liturghie, în biserica proaspăt târnosită.

La Liturghie a participat și dna vicepreședinte al raionului Râșcani, doamna Galina Zamurdac.

Parohul bisericii, prot. mitr. Vitalie Jitari a fost decorat conform binecuvântării Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova, cu dreptul de a sluji Sfânta Liturghie cu Ușile Împărătești deschise până la Heruvic. Iar, ctitorul principal al bisericii Dl Gheorghe Rusu, a primit Ordinul „Meritul bisericesc”, gr.III.

După Liturghie, Episcopul Ioan a transmis mesajul părintesc și de binecuvântare al Mitropolitului Vladimir, după care a fost oficiat un Tedeum de mulțumire.

Tot în această zi, arhiereul vicar a vizitat biserica „Sfânta Treime” din satul Cucuieți, r. Râșcani.

Sursa: http://ioanmosnegutu.info/