Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

11:51, luni, 12 ianuarie, 2015

Sfinţii Porfirie Kavsokalivitul, Meletie de Ypseni şi Nichifor Leprosul, adăugaţi în calendarul ortodox rusesc

Numele Sfântului Porfirie Kavsokalivitul a fost adăugat în calendarul ortodox rusesc.

Decizia a fost luată în cadrul ședinței Sfântului Sinod, pe 25 decembrie 2014. Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse a decretat că Sfântul Cuvios Porfirie Kapsokalivitul să fie comemorat în ziua de 2 decembrie a fiecărui an.

Sfântul Sinod a mai hotărât, de asemenea, includerea „numelor Cuviosului Meletie de Ypseni, din Rhodos (secolul al 19-lea, fondator al Mănăstirii Panagia Ypseni, în 1855) şi Cuviosului Nichifor Leprosul (1890-1964, făcător de minuni, care a trăit în casa leprosilor  din Chios), între sărbatorile incluse în calendarul rusesc ortodox, respectiv pe 12 februarie şi 4 ianuarie.

www.lonews.ro