Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

10:45, miercuri, 1 aprilie, 2015

Sfintele slujbe, reluate în biserica Muzeului Satului Bucovinean

Credincioşii din Suceava pot participa, începând de duminică, 5 aprilie 2015, la slujbele religioase în Biserica „Înălţarea Domnului” din cadrul Muzeului Satului Bucovinean.

De rânduiala liturgică se va îngriji pr. Gheorghe N. Moroşan, care îi aşteaptă pe suceveni să simtă bucuria rugăciunii în locaşul de închinăciune din lemn. Deniile din Săptâmâna Patimilor se vor sluji de la ora 17:00, începând cu ziua de miercuri, 8 aprilie. Biserica Muzeului Satului Bucovinean datează din sec. al XVIII-lea, fiind restaurată de specialiştii de la Muzeul Satului. A fost adusă de la Vama, iar alături de clopotniţă este inclusă pe lista monumentelor istorice din judeţul Suceava. Întrucât nu este încălzit pe perioada iernii, în locaşul de închinăciune se slujeşte doar pe perioada anotimpului cald. Menţionăm că Muzeul Satului Bucovinean se află în apropierea Cetăţii de Scaun din Suceava.

www.doxologia.ro