Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

marți, 11 septembrie, 2012

Sfântul Prooroc Ioan Botezătorul şi Înaintemergătorul Domnului nostru Iisus Hristos, cinstit la Catedrala Mitropolitană

În ziua în care Biserica Ortodoxă pomeneşte tăierea capului Sf. Prooroc Ioan Botezătorul şi Înaintemergătorul Mântuitorului, Înalt Prea Sfințitul Mitropolit Vladimir, înconjurat de un numeros sobor preoțesc, a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala “Nașterea Domnului” din Chișinău, prilej cu care, sfântul locaș s-a dovedit a fi neîncăpător pentru numeroșii enoriași veniți să participe la slujbă.

În întreaga lume ortodoxă, inclusiv în țara noastră, Sf. Ioan Botezătorul se bucură de o deosebită cinstire printre creștini, ca mărturie stând şi răspândirea mare a acestui nume printre credincioșii drept-slăvitori.

Cu acest prilej, în predica de astăzi s-a și menționat că fiecare dintre credincioşi trebuie să ştie că are în Înaintemergătorul Domnului un mare mijlocitor în faţa Dreptului Judecător, căruia trebuie să ne rugăm cu multă dragoste şi încredere.