Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

17:47, marți, 6 mai, 2014

Sfântul Mare Mucenic Gheorghe prăznuit la Catedrala Mitropolitană

Cu prilejul cinstirii Sfântului Mare Mucenic Gheorghe purtătorul de biruință, nenumărați credincioși, având-ul pe Întâistătător în frunte, s-au adunat în incinta Catedralei Mitropolitane pentru a cere prin rugăciune mijlocirea acestui mare martir al creștinătății în fața Domnului.

Ziua de azi a fost una aleasă pentru tânărul Marchel Tudoreanu, care s-a învrednicit de a fi hirotonit de către Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir în treapta de diacon. Cu ocazia acestui binecuvântat eveniment, Chiriarhul i-a urat nou-hirotonitului diacon să fie vrednic de slujirea la care a fost chemat și să-și dăruiască toată puterea și dragostea pentru slujirea lui Dumnezeu și buna îndrumare a semenilor.

În continuare, enoriașii au ascultat un cuvânt de învățătură despre viața și faptele pline de credincioșie ale Sfântului Gheorghe, primind sfat să ia aminte la pilda sa jertfelnică.

La finalul serviciului divin, Mitropolitul înconjurat fiind de slujitorii Catedralei, a oficiat un Te-Deum de mulțumire.