14:49, luni, 21 mai, 2018

Sfântul Ioan Teologul cinstit în rugăciune la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului” din Chișinău

În dimineața zilei de luni, 21 mai 2018, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan, a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului” din mun. Chișinău, cu prilejul prăznuirii Sfântului Apostol și Evanghelist Ioan Teologul.

La această slujbă au participat clerul Sfântului locaș și enoriașii veniți să-l cinstească pe Apostolul iubit al Mântuitorului.

PS Episcop Ioan și-a serbat astăzi ocrotitorul spiritual. Ierarhul a rostit în cadrul Sfintei Liturghii rugăciuni de mulțumire pentru harul revărsat de Dumnezeu asupra sa și asupra credincioșilor.

După pericopa evanghelică Vlădica Ioan rostit cuvântul predicatorial, în care a evidențiat înțelesul duhovnicesc al textului evanghelic rânduit. Ierarhul a vorbit și despre viața și activitatea Sfântului Ioan Evanghelistul, cel care l-a urmat cu iubire și smerenie pe Mântuitorul nostru Iisus Hristos.

În timpul Liturghiei, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir, Episcopul Ioan a hirotonit pe tânărul Mihail Bulmaga în treapta de diacon.

Către final, cu prilejul serbării zilei ocrotitorului spiritual, Preasfințitul Episcop Ioan a primit din partea clerului slujitor și a enoriașilor, alese cuvinte de felicitare însoţite de îndemnul pentru o slujire arhipăstorească îndelungată şi vrednică, în numele Domnului nostru Iisus Hristos.

Sursa: http://ioanmosnegutu.info/