14:47, sâmbătă, 21 mai, 2016

Sfântul Apostol și Evanghelist Ioan Teologul serbat în parohia „Sf. Arh. Mihail și Gavriil” din s. Băhrineşti r. Florești

IMG_9493

Cu binecuvântarea Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova, în ziua prăznuirii Sfântului Apostol și Evanghelist Ioan Teologul, PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar al Mitropoliei Chişinăului şi a Întregii Moldove a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în parohia „Sf. Arh. Mihail și Gavriil” din s. Băhrineşti r. Florești.

În dimineața zilei, PS Ioan a fost întâmpinat de Protopopul raionului Florești, Prot. mitr. Ilie Munteanu și de către parohul acestui sfânt lăcaș Prot. Victor Plămădeală.

Biserica din s. Băhrinești a fost resfințită după ample lucrări de renovare, care au fost duse la bun sfârșit cu stăruința părintelui-paroh și a enoriașilor.

În cadrul serviciului divin, preotul-paroh Victor Plămădeală a fost decorat de către PS Episcop Ioan cu medalia „Sf. Cuv. Paisie Velicikovschi”, iar Arhimandritul Paisie (Tamazlâcaru), staretul schitului „Sf. Mare Mucenic Gheorghe” din s. Chirilovca, r. Florești s-a învredicit de medalia „Sf. Binecredincios Ștefan cel Mare”.
Credincioșii au fost mângâiați cu un cuvânt de învăţătură, rostit de Vlădica Ioan, despre viaţa şi teologia profundă a Sfântului Ioan Evanghelistul.
Dupa Liturghie a urmat înconjorul bisericii cu citirea Evagheliilor, după care a fost săvârșită o Panahidă pentru preoții care au slujit în acest sfânt locaș şi ctitorii bisericii trecuți la Domnul.
Tot astăzi, când întreaga suflare ortodoxă îl cinstește pe Sfântul Apostol Ioan Teologul, Protopopul de Florești, Prot. mitr. Ilie Munteanu și cel de Soroca, prot. mitr. Nicolae Cravet i-au adresat PS Episcop Ioan alese cuvinte de felicitare, însoţite de îndemnul pentru o slujire arhipăstorească îndelungată şi vrednică, în numele Domnului nostru Iisus Hristos.

Către final, copiii satului Băhrinești au susținut un concert cu prilejul sfințirii bisericii, bucurând adunarea drept-măritoare cu cântări și versuri duhovnicești.

Sursa: http://ioanmosnegutu.info/