19:34, duminică, 25 septembrie, 2016

Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în Duminica dinaintea Înălțării Sfintei Cruci, la Catedrala mitropolitană

14483429_1803279936616955_354566168_n

În Duminica dinaintea Înălțării Sfintei Cruci, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al întregii Moldove, Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan, a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din Chișinău.

Și în această Duminică, Preasfințitul Ioan a bucurat enoriașii Catedralei cu o predică de suflet.

După Liturghie, Episcopul vicar dimpreună cu soborul preoțesc a săvârșit un Tedem de mulțumire, invocând în rugăciune Harul și Mila Împăratului Ceresc.

La final, Vlădica Ioan a transmis mesajul părintesc și de binecuvântare al Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir, care în această zi a sfințit o nouă biserică în orașul Drochia.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media