16:30, sâmbătă, 22 octombrie, 2016

Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în biserica „Minunea Sf. Arhanghel Mihail” din s. Buciuşca, r. Rezina

16

La data de 22 octombrie, în ziua pomenirii Sf. Apostol Iacov al lui Alfeu, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, PS IOAN, Episcp de Soroca, Vicar mitropolitan a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în biserica „Minunea Sf. Arhanghel Mihail” din satul Buciuşca, raionul Rezina.

Biserica din Buciușca a fost sfințită după o perioadă de reparație. Un aport considerabil la schimbarea la față a acestui sfânt lăcaș de închinare l-a adus şi PC Arhimandrit ADRIAN (Baciu), starețul mănăstirii Saharna.

În timpul Serviciului divin, parohul bisericii – Arhimandritul CASIAN (Iurcu) a fost decorat cu ordinul „Meritul bisericesc”, de gradul III, în semn de recunoștință pentru aportul considerabil la renovarea bisericii din localitate. De asemenea, PS Episcop Vicar a decorat și câțiva ctitori cu diverse distincții eclesiale, pentru sprijinul adus la reparația sf. lăcaș.

După Sfânta Liturghie, PS IOAN însoțit de PC Arhimadrit ADRIAN, a vizitat noua biserică din s. Saharna, unde s-au familiarizat cu ultimile realizări din cadrul acestei parohii și a purtat discuții duhovnicești cu enoriașii.

Sursa: http://ioanmosnegutu.info/