14:33, sâmbătă, 29 decembrie, 2018

Sfânta Liturghie și Adunarea ordinară a Protopopiatului Căușeni

Joi, 27 decembrie 2018, cu ajutorul Lui Dumnezeu și binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir Mitropolit al Chișinăului și al întregii Moldovei, în biserica „Sfinților Apostoli Petru și Pavel” din Protopopiatul Căușeni, a fost oficiată o Sfântă Liturghie deosebită cu genericul: „Pentru pacea întregii lumi și unitatea bisericii”.

La această slujbă au participat preoții din Protopopiat. Însu-Și Mântuitorului Iisus Hristos S-a rugat pentru Apostoli și pentru Biserica Sa dândune exemplu și nouă : „Dar nu numai pentru aceştia Mă rog, ci şi pentru cei ce vor crede în Mine, prin cuvântul lor, Ca toţi să fie una, după cum Tu, Părinte, întru Mine şi Eu întru Tine, aşa şi aceştia în Noi să fie una, ca lumea să creadă că Tu M-ai trimis”- (Ev.Ioan 17: 20-21.)

După Liturghie a avut loc adunarea ordinară a preoților din Protopopiatul Căușeni.

Pe agenda de lucru au fost mai multe aspecte care privesc activitatea de ansamblu a tuturor parohiilor din cadrul Protopopiatului, motiv pentru care luările de cuvânt ale participanților au garantat înțelegerea de către fiecare preot paroh a misiunilor specifice fiecărei parohii în parte.

Părintele Protopop Vasile Damaschin a dezbătut probleme administrative, catehetice, pastorale și sociale:

– Punerea la vot pentru alegerea duhovnicului.
– Situația creată a nepomenirii Patriarhului Constantinopolului, Bartolomeu.
– Aflarea moaștelor Episcopului Cetății Albe – Dionisie Erhan.
– Pregătirea sfintelor lăcașe către sărbătoarea „NAȘTEREA DOMNULUI” și organizarea festivalului de colinde.

Tot în cadrul acestei ședințe, preoții au ridicat materialele ecleziastice necesare bunei desfășurări a activității parohiale, precum pastorale, calendare ortodoxe pentru anul 2019 etc.

Protopopiatul Căușeni