15:52, vineri, 25 decembrie, 2015

Sf. Ierarh Spiridon al Trimitundei celebrat la Catedrala „Nașterea Domnului” din Chișinău

_MG_9950

De ziua prăznuirii Sf. Ierarh Spiridon al Trimitundei, cu binecuvântarea Înalt Preasfințitului Mitropolit Vladimir, PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar al Mitropoliei Moldovei, a slujit Sfânta Liturghie la Catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din capitala țării.

Uniți în cuget și în rugăciune, toată adunarea cea binecredincioasă, s-a rugat sfântului după cum glăsuiește condacul: “Bucură-te, Sfinte Ierarhe Spiridon, mare făcător de minuni!”

După serviciul divin, creștinii au primit îndrumare să se roage Sfântul Ierarh Spiridon care este cinstit cu multă evlavie de către întreaga lume creştină, datorită vieţii sale sfinte şi minunilor pe care le săvârşeşte şi pe care le trăiesc şi le cunosc cei care îi cer cu multă credinţă şi nădejde ajutorul.

Tuturor enoriașilor prezenți, PS Episcop Ioan le-a transmis un mesaj de felicitare, cu prilejul sărbătorii, din partea Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova.

Primind binecuvântări arhierești și îndemnuri nobile, credincioșii au plecat după Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie cu nădejde în ajutorul sfinților lui Dumnezeu și cu speranța moștenirii Împărăției cerurilor.

Sursa: http://ioanmosnegutu.info/