11:39, marți, 12 februarie, 2013

Sesiunea Sfântului Sinod al Bisericii Ciprului

Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe a Ciprului s-a reunit în şedinţă plenară în 5 februarie pentru prima sesiune de lucrări din acest an, sub preşedinţia Preaferictului Chrisostom, Arhiepiscopul Ciprului.

Printre temele abordate şi dezbătute s-au aflat: dialogul inter-ortodox şi inter-creştin şi deciziile luate în acest sens, cursul de religie din şcoli, proiectul de lege care premite culpurilor homosexuale să se căsătorească, incinerarea etc.
De asemenea, s-au examinat plângerile venind din partea clerilor şi credincioşilor din partea de nord a Ciprului, ocupată de turci în 1974, despre numeroasele persecuţii şi intimidări la care sunt supuşi creştinii ortodocşi din partea autorităţilor turce.

www.doxologia.ro