Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

11:33, miercuri, 18 iulie, 2012

Sesiune a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe din America

În ziua de 10 iulie, membrii Sfântului Sinod al Episcopilor Bisericii Ortodoxe din America (OCA) s-au întâlnit cu membrii Consiliului Mitropolitan pentru a discuta recenta demisie a Mitropolitului Jonah, Arhiepiscop de Washington şi Primat al Bisericii Ortodoxe a Americii.

Înaltpreasfinţitul Arhiepiscop Natanael, Locum Tenens, a prezidat conferinţa, la care au participat majoritatea membrilor Sfântului Sinod.
În această sesiune executivă, membrii Consiliului Mitropolitan au fost informaţi despre detaliile acestei demisii şi despre planurile pentru tranziţie, până la alegerea unui nou primat al Bisericii Ortodoxe a Americii.

www.oca.org