Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

9:55, luni, 24 februarie, 2014

Seminar teoretico-practic a profesorilor de religie la Teleneşti

DSC00137

Liceul “Dimitrie Cantemir” din s. Mîndrești, Teleneşti, a găzduit Seminarul teoretico-practic al profesorilor de religie cu tema „ Religie– integritate didactică orientată spre formarea elevilor de a atinge idealul vieții de creștin”.

Cu un cuvânt de încurajare s-a adresat participanţilor Prot.Marian Boldescu,protopopul bisericilor din r.Telenești care a menţionat faptul că: “Conform învătăturii creștine a Bisericii Ortodoxe, Religia este raportul liber și conștient a omului cu Dumnezeu.Educația religioasă trebuie să înceapă încă din copilărie.În așa fel,copilul poate fi influiențat mai ușor religios-moral.Deprinderile bune formate,rămîn valabile pentru întrega viață.Activitatea profesorului de religie în școală, favorizează la formarea elevilor de a atinge idealul vieții de creștin.Întrunirea religioasă duce la o cultură religioasă.Religia se învață prin armonizarea vieții fizice a elevului,în accord cu cea spirituală.Profesorul de Releigie are misiunea” de a fi lucrător cu Dumnezeu” pentru formarea sufletelor elevilor”.
În agenda seminarului a fost inclusă o lecţie demonstrativă în clasa a VI-a cu tema “ Sfânta Duminică” prezentată de protoiereul Constantin Porcescu,parohul satului Mîndrești și profesor de Religie în acest liceu .
Profesorii şi preoţii au asistat la o lecţie interactivă, o lecţie axată pe formare și educație religioasă.
Domnișoara Natalia Nistor, metodist raional la Religie, a subliniat că ” Rolul prioritar în promovarea şi implementarea valorilor autentice îi revine cadrului didactic, inclusiv profesorului de religie, care urmează să contribuie:
la formarea tinerilor în spiritul valorilor creştine, promovând cultura naţională şi universală
la formarea deprinderilor şi atitudinilor socio-morale şi spirituale ale elevilor;
dezvoltarea unor comportamente şi atitudini pozitive ale elevilor faţă de şcoală şi faţă de semeni;
la dezvoltarea conştiinţei comunitar-ecleziale a elevilor;
Pentru realizarea acestei misiuni, profesorul de religie trebuie să-şi fundamenteze întreaga activitate pe principiile a valorilor moral spirituale.