12:24, miercuri, 9 martie, 2016

Seminar pastoral-misionar în parohia Gara Fălești: „Contribuţia preotului la consolidarea familiei şi bunăstarea copilului”

P1210656

Miercuri, 9 martie 2016, cu binecuvântarea Preasfințitului Episcop Marchel, în biserica „Sf. M. Mc. Dimitrie” din orașul Fălești, sectorul Gara Feroviară, au fost invitați toți preoții și preotesele din cuprinsul raionului Fălești.

Scopul principal al întrunirii l-a constituit seminarul prezentat de preotul Constantin Cojocaru, președintele Sectorului Sinodal Asistență Socială și Caritate, cu genericul „Contribuţia preotului la consolidarea familiei şi bunăstarea copilului”.

În cadrul seminarului părintele Cojocaru a exemplificat care sunt modalitățile prin care preoții să contribuie la consolidarea familiei. Seminarul a fost foarte util și captivant prin prezentarea fișierilor powerpoint, prin fundamentare biblică, pilde și exemplificare practică.

La final părintele blagocin Oleg Fistican a mulțumit preotului Constantin pentru organizarea seminarului, urmând ca cei prezenți să aplice în viața de zi cu zi cele învățate.

Sursa: www.ephbalti.md