11:34, vineri, 17 martie, 2017

Seminar instructiv ”Depresia și suicidul” organizat la Direcția municipală pentru protecția drepturilor copilului

Joi, 16 martie, Direcția municipală pentru protecția drepturilor copilului a organizat Seminarul ”Depresia și suicidul”, la care au participat anajați ai direcției, specialiști în serviciul socio-educativ și managerii centrelor de plasament și de zi.

Scopul întrunirii a fost sensibilizarea opiniei publice asupra prevenirii cazurilor de suicid în rândul minorilor.

Cu un mesaj de salut s-a adresat dna Rodica Terehovschi, șefa DMPDC, prin care a elucidat actualitatea temei propuse după ultimele evenimente tragice din capitală.

Drept specialiști au fost invitați dna Liuba Ceban, directorul AO ”Altruism” și pr. Octavian Moșin, director executiv al Centrului social ”Agapis”.

Primul raportor s-a referit la pericolul jocurilor pe internet și la necesitatea comunicării cu copiii supuși riscului pe rețele de socializare. Dna L. Ceban a vorbit despre capcanele unor jocuri și grupuri sociale, precum și despre ”simptomele” celor care sunt în pericol sau deja sunt într-o capcană virtuală.

Preotul Octavian Moșin a vorbit despre suicid ca lipsă a dragostei, venind cu exemple concrete, a unor persoane cu tentative de a-și curma viața.

Au urmat întrebări și discuții la acest subiect, iar participanții la seminar urmează să desfășoare întruniri la acest subiect cu centrele și contingentul din subordinea lor.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media