Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

marți, 8 aprilie, 2014

Şeful Mozilla a demisionat din cauza faptului că se opune căsătoriilor gay

Brendan Eich, care în 24 martie fusese numit CEO al Mozilla, a demisionat la presiunea opiniei publice din cauza unei donaţii pe care o făcuse acum câţiva ani unei organizaţii care cerea scoaterea în afara legii a căsătoriilor între persoane de acelasi sex în California, scrie The Guardian.

În 2011 el donase 1.000 de dolari către Proposition 8 care susţinea o lege de interzicere a căsătoriilor gay în California. Eich a fost criticat intens în ultimele zile şi multe persoane s-au arătat scandalizate de faptul că Mozilla este condusă de un om care lupta împotriva drepturilor homosexualilor. Eich a făcut în trecut donaţii şi candidatului republican Pat Buchanan care spusese că homosexualii au declarat război naturii, iar acum aceasta se răzbuna crunt, spunea Buchanan care-i caracteriza pe homosexuali ca fiind satanişti şi sinucigaşi. După numirea lui Eich în funcţia de CEO, trei membri ai board-ului Mozilla şi-au dat demisia, însă compania a spus atunci că cele două evenimente nu au vreo legătură. Brendan Eich declara la începutul săptămânii că nu va demisiona, însă presiunea a tot crescut. Mitchell Baker, preşedinte executiv la Mozilla, a spus că e foarte normal ca lumea să fie supărată fiindcă Mozilla nu a acţionat la standardele dorite şi nu a reacţionat suficient de repede de la izbucnirea controversei.

www.ortodox.md